a co sie
              zdarzy?

Jak było przed laty?

W latach 1996-2012 odbyło się 16 edycji Wielkiego Przejazdu Rowerowego. Gdańska Kampania Rowerowa zorganizowała dotychczas czternaście Wielkich Przejazdów Rowerowych. W latach 2007-2010 współorganizatorem imprezy było Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego. W 2011 r., po raz pierwszy w historii, impreza zyskała wymiar metropolitalny. We współpracy z Wejherowskim Towarzystwem Cyklistów, stowarzyszeniem Rowerowa Gdynia oraz Sopocką Inicjatywą Rozwojową zorganizowany został przejazd dwóch kolumn - peletonów, gromadzący już nie tylko gdańszczan, ale mieszkańców całej metropolii. W 2012 r.

Na pierwszy WPR, zorganizowany w 1997 r. przybyło około 70 osób i odtąd, z roku na rok, liczba uczestników systematycznie rosła. W 2004 r., gdy po dorocznym Wielkim Przejeździe Rowerowym na Długim Targu wykonywaliśmy wielkoformatowe rodzinne zdjęcie rowerzystów, znalazło się na nim ponad 3000 cyklistów. W kolejnych latach liczba uczestników nadal rosła wahając się od 3500 do blisko 8000 osób. Tegoroczny przejazd ponownie organizuje szersza koalicja organizacji rowerowych z całego Trójmiasta oraz Wejherowa, Rumi i Redy. Dzięki temu mamy spore szanse na pobicie dotychczasowych rekordów liczebności WPR ;)

Nasza impreza to nie tylko sama parada rowerowa głównymi ulicami miast. Od wielu lat towarzyszą jej konkursy na najlepsze przebranie rowerzysty/rowerzystki i roweru, miejskie wyścigi kurierskie Alleycat, konkursy i zawody dla dzieci, koncerty muzyczne i inne atrakcje. Niezwykle ważną częścią WPR są też debaty i spotkania z władzami samorządowymi, które pozwalają nam skuteczniej naciskać na urzędników w celu szybszego rozwoju infrastruktury rowerowej.

Aby w lepszym stopniu oddać klimat tego niepowtarzalnego wydarzenia, poniżej prezentujemy linki do kilku filmów nakręconych na poprzednich edycjach Wielkiego Przejazdu Rowerowego:

 

Wielki Przejazd Rowerowy 2011

Wielki Przejazd Rowerowy 2010

 

Wielki Przejazd Rowerowy 2009

 

Wielki Przejazd Rowerowy 2008

 

Wielki Przejazd Rowerowy 2006

 

Wielki Przejazd Rowerowy 2004

 

Wielki Przejazd Rowerowy 2003

 

 

wróć wróć