a o co chodzi jak było


Co się zdarzy?


WEJHEROWO
Rowerzyści z Wejherowa i okolic, zapowiadane zorganizowane grupy z dalszych rejonów oraz wszyscy, którzy chcą wziąć udział w najdłuższym etapie Wielkiego Przejazdu Rowerowego spotykają się o godzinie 9.30 na wejherowskim rynku czyli Placu Jakuba Wejhera. W trakcie planowanej debaty będzie można zapoznać się z ostatnimi inwestycjami dedykowanymi rowerzystom oraz ocenić ich przydatność. Zebrani zostaną poinformowani o planach umożliwiających rozwój ruchu rowerowego na terenie miasta i okolic oraz wspólnie ustalą priorytety dla dalszych działań, wśród których poczesne miejsce zajmie z pewnością dopuszczenie legalnego poruszania się rowerem po centrum miasta. Około godziny 10:00 północna część Wielkiego Przejazdu Rowerowego wyruszy w kierunku Sopotu i Gdańska, zatrzymując się po drodze na krótkie odpoczynki w Redzie, Rumi i Gdyni.
Planowana trasa liczy około 37 kilometrów ale bez obaw – wspólnie damy radę! Będziemy jechać spokojnym, miarowym tempem, a po drodze, w Redzie, Rumi i na Skwerze Kościuszki w Gdyni, będzie można się napić i odpocząć. Jeśli mimo tego sądzisz, że może zabraknąć Ci sił, zawsze istnieje możliwość powrotu kolejką SKM z dowolnego przystanku na trasie Wielkiego Przejazdu Rowerowego. Przypominamy, że od dłuższego czasu przewóz rowerów jest darmowy. Podejrzewamy jednak, że perspektywa udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu na Drodze Zielonej na pograniczu Gdańska i Sopotu – wspólnym pokonaniu ostatniego odcinka wraz z jadącym od strony Gdańska, głównym, kilkutysięcznym peletonem – z pewnością doda sił każdemu z nas :-)

REDA
Rowerzyści z Redy spotykają się o godzinie 10:30 na placu przy ul. Cechowej w rejonie skrzyżowania z ul. Gdańską. W trakcie debaty będzie można wspólnie podyskutować z Burmistrzem Miasta Redy na temat uspokojenia ruchu w mieście oraz poznać plany dalszych działań umożliwiających bezpieczne poruszanie się po mieście. Przedstawione zostaną także postulaty rowerzystów dotyczące rozbudowy sieci połączeń oraz tworzenia parkingów czy miejsc postojowych dla rowerów, w szczególności w sąsiedztwie stacji SKM. Około godz. 10.45 do zebranych dołączą rowerzyści jadący z Wejherowa po czym, po krótkiej wspólnej debacie, pojedziemy w kierunku Rumi.
Planowana trasa liczy około 30 kilometrów ale bez obaw – wspólnie damy radę! Będziemy jechać spokojnym, miarowym tempem, a po drodze, w Rumi i na Skwerze Kościuszki w Gdyni, będzie można się napić i odpocząć. Jeśli mimo tego sądzisz, że może zabraknąć Ci sił, zawsze istnieje możliwość powrotu kolejką SKM z dowolnego przystanku na trasie Wielkiego Przejazdu Rowerowego. Przypominamy, że od dłuższego czasu przewóz rowerów jest darmowy. Podejrzewamy jednak, że perspektywa udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu na Drodze Zielonej na pograniczu Gdańska i Sopotu – wspólnym pokonaniu ostatniego odcinka wraz z jadącym od strony Gdańska, głównym, kilkutysięcznym peletonem – z pewnością doda sił każdemu z nas :-)

RUMIA
Rowerzyści z Rumi i okolic spotykają się o godzinie 11.00 na ulicy Starowiejskiej w okolicy dworca PKP. Wymienią się uwagami dotyczącymi problematyki ruchu rowerowego w Rumi a po kwadransie do dyskusji włączą się uczestnicy, którzy przyjadą z Redy i Wejherowa, którzy przedstawią swoje spojrzenie na możliwość przejazdu przez Rumię. Około godziny 11.25 wszyscy uczestnicy wyruszą w kierunku Sopotu i Gdańska, zatrzymując się po drodze na krótki odpoczynek w Gdyni.
Planowana trasa liczy około 25 kilometrów ale bez obaw – wspólnie damy radę! Będziemy jechać spokojnym, miarowym tempem, a po drodze, na Skwerze Kościuszki w Gdyni, będzie można się napić i odpocząć. Jeśli mimo tego sądzisz, że może zabraknąć Ci sił, zawsze istnieje możliwość powrotu kolejką SKM z dowolnego przystanku na trasie Wielkiego Przejazdu Rowerowego. Przypominamy, że od dłuższego czasu przewóz rowerów jest darmowy.
Podejrzewamy jednak, że perspektywa udziału w niepowtarzalnym wydarzeniu na Drodze Zielonej na pograniczu Gdańska i Sopotu – wspólnym pokonaniu ostatniego odcinka wraz z jadącym od strony Gdańska, głównym, kilkutysięcznym peletonem – z pewnością doda sił każdemu z nas :-)

GDYNIA
Gdynianki i gdynianie zjeżdżają się w samo południe na Skwerze Kościuszki, tradycyjnie już przy Płycie Marynarza Polskiego.
Rowerowa Gdynia porozmawia z zaproszonymi gośćmi o najważniejszych rowerowych wydarzeniach w Gdyni, ostatnich inwestycjach i planach na przyszłość. Wręczymy też gdyńską Złotą Przerzutkę dla najbardziej zasłużonych dla dobrych zmian dla rowerów w Gdyni. Około godz. 12:20 dołączą do nas rowerzyści z Wejherowa, Redy i Rumii. Ok 12:30 peleton północny wyruszy z asystą policji ulicami: 10 Lutego, Władysława IV i al. Zwycięstwa do Sopotu.
Zapraszamy zarówno doświadczonych jak i „niedzielnych” rowerzystów. Mile widziane są rodziny z dziećmi. Będziemy jechać spokojnym, bulwarowym tempem (ok. 10-15km/h) głównymi arteriami Gdyni w asyście służb medycznych i przeszkolonych wolontariuszy. Gwarantujemy świetną zabawę zarówno podczas przejazdu jak i w czasie finałowego pikniku.

SOPOT

Rowerzyści z Sopotu spotykają się o godz. 12.30 na placu Konstytucji 3 Maja (przed kościołem św. Jerzego, na Monciaku). Na początek, zanim wyruszymy w trasę, chcielibyśmy zapytać prezydenta Sopotu lub jego przedstawiciela o to, które propozycje z 10-punktowego planu usprawnienia ruchu rowerowego, który został przekazany mu w ubiegłym roku, zostały zrealizowane. Jesteśmy otwarci na dyskusję na temat także innych rozwiązań promujących poruszanie się na rowerze po Sopocie. Około godz. 13.00 wyruszymy ul. Podjazd, by na al. Niepodległości połączyć się z peletonem północnym, który nadjedzie od strony Gdyni

PRUSZCZ GDAŃSKI

W tym roku - po raz pierwszy w historii Wielkiego Przejazdu Rowerowego, do peletonu południowego dołączą rowerzyści z Pruszcza. Zbiórka w Pruszczu Gdańskim planowana jest przed godziną 11 na placu przy Urzędzie Miasta. O godz. 11:00 rowerzyści wyruszą ulicą Grunwaldzką, aby przekroczyć granicę Gdańska i ulicami Trakt Św. Wojciecha, Okopowa, Wały Jagiellońskie, Targ Drzewny, Podwale Staromiejskie, Podmłyńska - dotrzeć ok. godz. 11:45 na ulicę Rajską, gdzie gromadzić się będą gdańscy rowerzyści. Po krótkim dpoczynku
wszyscy razem wyruszą wielkim peletonem południowym WPR w kierunku granicy z Sopotem na wielki finał 17 WPR

GDAŃSK

Rowerzyści z Gdańska zaczną zbierać się o godzinie 11:00 w tym samym miejscu co rok temu - na ul. Rajskiej, na odcinku pomiędzy ul. Heweliusza a ul. Gnilną (przy Madisonie).
Ok. godziny 11:15 planowana jest debata z przedstawicielami władz Gdańska - w formie otwartej dyskusji - zadawania pytań na temat polityki rowerowej miasta, realizowanych i planowanych inwestycji rowerowych. Ok. 11:45 dojadą do nas rowerzyści z Pruszcza Gdańskiego, aby po krótkim odpoczynku - razem ruszyć wielkim, południowym peletonem 17 WPR, który ok. godz. 12:00 wyruszy z ulicy Rajskiej i skieruje się przez Podwale Staromiejskie, Targ Drzewny, ulice: Wały Jagiellońskie, Podwale Grodzkie, Błędnik na aleję Zwycięstwa, aleję Grunwaldzką, aby u wjazdu na Drogę Zieloną spotkać się z peletonem północnym 17 WPR, gromadzącym rowerzystów z Wejherowa, Redy, Rumi, Gdyni i Sopotu. Oba peletony skierują się, dwiema równoległymi, dwupasmowymi nitkami Drogi Zielonej w kierunku Placu Dwóch Miast przy Ergo Arenie (teren za parkingiem Ergo Areny), gdzie nastąpi Wielki Finał 17 WPR.

WIELKI FINAŁ - SOPOT/GDAŃSK

Podczas stacjonarnej części imprezy na Placu Dwóch Miast wręczone zostaną doroczne nagrody Forum Organizacji Rowerowych Pomorza - Złota Szprycha - za działania na rzecz ruchu rowerowego w Metropolii Gdańskiej, oraz - po raz pierwszy w historii WPR - Zardzewiała Szprycha - za największą wpadkę, bubel lub brak działań na rzecz ruchu rowerowego. W części rozrywkowej Finału 17 WPR odbędą się konkursy (na najlepsze przebranie rowerowe), występy i prezentacje. Wśród właścicieli pamiątkowych kart 17 WPR (tzw. szprychówek) rozlosowane zostaną liczne i atrakcyjne nagrody (m.in. rower). Atrakcję samą w sobie będzie oczywiście stanowić wielki, rowerowy piknik u podnóża Ergo Areny, na granicy Gdańska i Sopotu.

MAPA PRZEJAZDU


Pokaż Wielki Przejazd Rowerowy 2013 na większej mapie

 

wróć