a

O co chodzi?

Wielki Przejazd Rowerowy to największa w Polsce uliczna demonstracja rowerowa. Każdego roku przyciąga wielotysięczną rzeszę rowerzystów i rowerzystek. Grupuje wszystkich miłośników roweru, bez względu na wiek, płeć czy ulubiony sposób wykorzystywania roweru. Do tej pory odbyło się 14 edycji imprezy, podczas której ogromny peleton rowerzystów przejeżdżał głównymi ulicami Gdańska. Wielki Przejazd Rowerowy kończy się imprezą plenerową z wieloma atrakcjami, takimi jak konkursy, wyścigi i pokazy.

Uczestnicy Przejazdu wspólnie przypominają decydentom o problemach ruchu rowerowego. Od lat domagamy się dostosowania systemu komunikacyjnego w mieście do potrzeb rowerzystów:

• budowy nowych dróg rowerowych i remontu starych,

• uspokojenia ruchu na ulicach, na których z jezdni obok kierowców korzystają rowerzyści; dopuszczenia ruchu rowerowego pod prąd na ulicach jednokierunkowych i tworzenia pasów rowerowych w jezdniach

• stworzenia niezbędnej infrastruktury towarzyszącej ruchowi rowerowemu (stojaki, parkingi strzeżone, przechowalnie, rampy podjazdowe)

• wprowadzenia rozwiązań ułatwiających integrację roweru z transportem zbiorowym

XV Wielki Przejazd Rowerowy będzie wyjątkowy. Do gdańszczan dołączą rowerzyści z Wejherowa, Redy, Rumi, Gdyni i Sopotu. Po raz pierwszy nasz przejazd będzie miał charakter metropolitalny, w związku z tym spodziewamy się rekordowej frekwencji. Jedź wraz z nami!

wróć wróć co sie zdarzy? jak było przed laty?