a co sie zdarzy?

Jak było przed laty?

Gdańska Kampania Rowerowa zorganizowała dotychczas czternaście Wielkich Przejazdów Rowerowych. W ostatnich czterech latach (2007-2010) współorganizatorem imprezy było Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego.

Na pierwszy z nich zorganizowany w 1997 r. przybyło około 70 osób i odtąd, z roku na rok, liczba uczestników systematycznie rosła. W 2004 r., gdy po dorocznym Wielkim Przejeździe Rowerowym na Długim Targu wykonywaliśmy wielkoformatowe rodzinne zdjęcie rowerzystów, znalazło się na nim ponad 3000 cyklistów. W kolejnych latach liczba uczestników nadal rosła wahając się od 3500 do blisko 5000 osób. Tegoroczny przejazd organizuje szersza koalicja organizacji rowerowych z całego Trójmiasta oraz Wejherowa Rumi i Redy, a strategicznej pomocy udziela nam Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku. Dzięki temu mamy spore szanse na pobicie dotychczasowych rekordów liczebności WPR ;)

Nasza impreza to nie tylko sama parada rowerowa głównymi ulicami miasta. Od wielu lat towarzyszą jej konkursy na najlepsze przebranie rowerzysty/rowerzystki i roweru, miejskie wyścigi kurierskie alleycat, konkursy i zawody dla dzieci, koncerty muzyczne i inne atrakcje. Ważną częścią WPR są też debaty i spotkania z władzami samorządowymi, które pozwalają nam skuteczniej naciskać na urzędników w celu szybszego rozwoju infrastruktury rowerowej.

Aby w lepszym stopniu oddać klimat tego niepowtarzalnego zdarzenia, poniżej prezentujemy linki do kilku filmów nakręconych na poprzednich edycjach Wielkiego Przejazdu Rowerowego:

 

Wielki Przejazd Rowerowy 2003

 

Wielki Przejazd Rowerowy 2004

Wielki Przejazd Rowerowy 2006

 

Wielki Przejazd Rowerowy 2008

 

 

 

Wielki Przejazd Rowerowy 2009

 

 

Wielki Przejazd Rowerowy 2010

 

wróć wróć